Monday, March 18, 2013

2013 Art Show Winners

Congratulations to our Art Show winners!! The Taylorsville 2013 Art Show was held on March 1 and 2. It was a great event and we are so proud of the talented artists in our community. Here are those who placed:

1st place
Bob Brownell
acrylic
adult
1st place
kori mitchell
ceramics
adult
1st place
annie cole
charcoal
adult
1st place
joshua loveland
clay sculpture
adult
1st place
camille toledo
crochet
adult
1st place
kori mitchell
digital computer art
adult
1st place
john gronveau
metal art
adult
1st place
ryan glad
metal sculpt
adult
1st place
katelyn merkely
needle work
adult
1st place
jodie larsen
oil
adult
1st place
amy layton
paper
adult
1st place
julie dickerson
photography
adult
1st place
april callaway
quilting
adult
1st place
april callaway
quilting
adult
1st place
elizabeth campbell
unique medium
adult
1st place
yong hui no
watercolor
adult
1st place
amy layton
weaving
adult
1st place
chirstopher mortensen
wood carving
adult
1st place
mike nikolaison
wood carving
adult
1st place
kori mitchell
wood work
adult
1st place
joshua loveland
colored pencil
adult
1st place
lori thayn
counted cross stitch
adult
1st place
jeff blosch
digital computer art
professional
1st place
kyle wolf
photography
professional
1st place
teri wood
watercolor
professional
1st place
alicia finlayson
watercolor
professionall
1st place
becky harris
counted cross stitch
senior
1st place
lorna heisendego
crochet
senior
1st place
june anderson
oil
senior
1st place
lloyd blackburn
photgraphy
senior
1st place
jerry reed
plastic canvas
senior
1st place
susan callaway
quilting
senior
1st place
garl fink
stain glass
senior
1st place
eva wilson
unique
senior
1st place
donald batie
wood & leather
senior
1st place
james wind
wood burning
senior
1st place
dom pennier
wood carving
senior
1st place
joyce newsome
wood carving
senior
1st place
john devork
wood carving
senior
1st place
d. barnett
wood carving
senior
1st place
june anderson
wood painting
senior
1st place
jana elder
paper art
senior
1st place
Jana Elder
painted journal
senior
1st place
jerry reed
latch hook
senior
1st place
c winters
jewlery
young adult
1st place
Marie Fernanda Aguirre
oil
young adult
1st place
natasha pruhs
oil
young adult
1st place
emily nikolaisen
other
young adult
1st place
spencer stenberg
photography
young adult
1st place
samantha derrick
unique medium
young adult
1st place
mikaela hayward
watercolor
young adult
1st place
c winters
colored pencil
young adult
1st place
abbey finlayson
acrylic
youth
1st place
ann bjork
acrylic
youth
1st place
brayden karst
clay
youth
1st place
nathan wickam
colored pencil
youth
1st place
elizabeth hatch
graphite pencil
youth
1st place
lily congren
jewlery
youth
1st place
madelyn karst
needle work
youth
1st place
isaac mitchell
photography
youth
1st place
m winters
photography
youth
1st place
keisha pruhs
unique medium
youth
1st place
keisha pruhs
unique medium
youth
1st place
lydia finlayson
watercolor
youth
1st place
natalie finlayson
watercolor
youth
1st place
cooper hackwell
woodburning
youth
1st place
madelyn karst
graphite pencil
youth
1st place
camry welch
photography
youth
2nd place
Marie Fernanda Aguirre
oil
young adult
2nd place
matt radcliffe
photography
adult
2nd place
paige mitchell
photgraphy
youth
2nd place
lloyd blackburn
photography
senior
2nd place
jeremy peters
unique medium
young adult
2nd place
abi black
unique medium
young adult
2nd place
Marie Fernanda Aguirre
pastels
young adult
2nd place
barbara leonhardt
watercolor
senior
2nd place
natasha pruhs
watercolor
young adult
2nd place
keisha pruhs
watercolor
youth
2nd place
alyssa chambers
oil
adult
2nd place
keisha pruhs
acrylic
youth
2nd place
ashley price
acrylic
young adult
2nd place
Bob Brownell
acrylic
adult
2nd place
s morgan
acrylic
senior
2nd place
bonnie deweese
wood burning
senior
2nd place
elise wickam
colored pencil
youth
2nd place
lydia finlayson
acrylic
youth
2nd place
adam wickam
colored pencil
youth
2nd place
adam wickam
colored pencil
youth
2nd place
thomas wickam
colored pencil
youth
2nd place
natalie finlayson
watercolor
youth
2nd place
abbey finlayson
watercolor
youth
2nd place
bridgett ramundo
photography
youth
2nd place
lydia peters
colored pencil
youth
2nd place
benjamin wickham
colored pencil
youth
2nd place
devin pruhs
watercolor
youth
2nd place
natasha wickam
colored pencil
youth
2nd place
chloe raymundo
unique medium
youth
2nd place
susan callaway
quilting
senior
2nd place
susan callaway
quilting
senior
2nd place
James Flitton
wood carving
adult
2nd place
samuel bjork
metal work
young adult
2nd place
donald batie
wood carving
senior
2nd place
l. arellano
rock art
senior
2nd place
matt radcliffe
other
adult
2nd place
abbey hackwell
ceramics
young adult
2nd place
ceramics
2nd place
cherie jensen
ceramics
adult
2nd place
curtis bullock
metal
adult
2nd place
gayle nikolaison
mixed
senior
2nd place
fred montoya
wood carving
senior
2nd place
c winters
unique medium
young adult
2nd place
jeff barlow
colored pencil
adult
2nd place
susan johnson
oil
professionall
2nd place
garl fink
stain glass
senior
2nd place
yong hui no
watercolor
adult
3rd place
heidee pehrson
photography
adult
3rd place
amber peterson
colored pencil
adult
3rd place
christopher mortensen
graphite pencil
adult
3rd place
lynda brown
watercolor
senior
3rd place
aaron hart
watercolor
young adult
3rd place
gwen smith
oil
senior
3rd place
natasha pruhs
oil
young adult
3rd place
christ wells
acrylic
adult
3rd place
kay secrist jones
oil
professionall
3rd place
s morgan
acrylic
senior
3rd place
rebecca smith
acrylic
young adult
3rd place
ann bjork
acrylic
youth
3rd place
l arellano
wood carving
senior
3rd place
courtney glad
watercolor
youth
3rd place
natalie finlayson
acrylic
youth
3rd place
caylia facon
graphite pencil
youth
3rd place
tiffany do
colored pencil
youth
3rd place
nathan stolp
unique medium
young adult
3rd place
lydia finlayson
watercolor
youth
3rd place
jeraleigh barlow
graphite pencil
youth
3rd place
adam wickam
colored pencil
youth
3rd place
emma wickam
colored pencil
youth
3rd place
ma winters
colored pencil
youth
3rd place
devin pruhs
watercolor
youth
3rd place
lydia peters
graphite pencil
youth
3rd place
lydia peters
colored pencil
youth
3rd place
katelyn merkely
quilting
adult
3rd place
bonnie deweese
crochet
senior
3rd place
shirley draper
crochet
senior
3rd place
john devork
woodwork
senior
3rd place
kimberley jeppson
watercolor
adult
3rd place
curtis bullock
metal
adult





No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.